czwartek, 21 października 2010

10. Specjaliści

W Polsce każdy jest specjalistą. Żeby było jasne - specjalistą od wszystkiego. Tylko niestety czasem jest to wręcz żenujące.

Skończył się Konkurs Chopinowski, jury ogłasza werdykt, i co nasi wspaniali komentatorzy? Program TVP Kultura, kultura wyższa, rzecz jasna. Państwo mający pretensje do bycia elitą kulturalną tego narodu pozwalają sobie na niewybredne komentarze w stylu, jaki można usłyszeć na bazarze czy pod budką z piwem. Otóż jedynie oni, jaśnie oświeceni, niewątpliwie doznali objawienia od ducha samego Chopina i mają teraz monopol i jedynie słuszne zrozumienie, jak też jego muzyka powinna być wykonywana.

Państwo mieli swoje typy (oczywiście, każdy ma do tego prawo), jury miało inne typy i to wyraziło. Można się z opinią jury nie zgadzać, ale jednak zaproszono do tego szacownego grona osoby wybitne. Z całym szacunkiem dla grona komentatorów, ale Martha Argerich czy Dang Thai Son są uznanymi autorytetami sławy światowej i zdecydowanie więcej osiągnęli w dziedzinie pianistyki, niż wszyscy obecni w studio. Dlatego żenujący poziom dyskusji i komentarzy pod adresem jury zdecydowanie nie pasował do rangi i poziomu imprezy.

A najważniejsze jest to, że przecież nie da się jednoznacznie ocenić czegoś niewymiernego... ocena sztuki zawsze będzie ocena subiektywną, ot taka specyfika...

1 komentarz:

  1. podpisuję się pod tą opinią
    Jestem laikiem muzycznym, ale kilku koncertów posłuchałam. Słuchałam również kilku komentarzy i wstrząsnął mną komentarz o ubiorze laureatki. Bardzo określił mówcę :-)

    OdpowiedzUsuń